REZERWAT NA BRZOZIE

       CZE 30 144 KM 4 KOLARZY 23 °C
       


PAWEŁKI - UROCZYSKO "BRZOZA"

Pawełki (niem. Pawelken) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w północnej części gminy Kochanowice. Miejscowość znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą. Hrabia najwyraźniej lubił odpoczywać w tym miejscu, bo postawił tu dworek myśliwski i kościółek (1928, albo 1933 r.). Co niedzielę sprowadzał księdza, by ten odprawiał tu mszę. W Kochcicach zamieszkał na stałe w 1911 roku. Zajął się gospodarstwem, lubił leśne wycieczki, polowania. Nic dziwnego, że pisząc o sobie używał określeń „oficer rezerwy, rolnik i leśnik”. Nad stawem Brzoza niedaleko Śródlesia postawił drewniany pałacyk, w którym spędzał letnie miesiące. A w 1933 roku zbudował w pobliżu drewniany kościółek św. Huberta. Nieopodal, w środku lasu, założył też ogród rododendronów, który przetrwał do dziś.W latach 50 XX wieku kościół przeniesiony zostaje do miejscowości Pawełki. Natomiast w uroczysku "Brzoza" możemy zobaczyć kapliczkę będącą repliką kościoła.

 BIKESTATS RYSIEKKościółek ten przeniesiony jest aktualnie do Pawełek.


Teraz trzymamy się znaków "do pomnika przyrody". Docieramy na stanowisko różanecznika katawbijskiego. Hrabia miał tutaj szkółkę roślin egzotycznych, które potem przesadzał do przypałacowych ogrodów. Dziś roślinki mają ponad sto lat i rozrosły się na 0,46 ha. Ktoś kiedyś wpadł na genialny pomysł i wybudował tu wierze widokową, zatem można to zjawisko w pełnej krasie podziwiać z góry. Idealny okres - przełom maja i czerwca.KOCHCICE

W latach 1903 – 1909 hrabia wybudował pałac w Kochcicach. Pałac stanął na skraju niewielkiego parku z 200-letnimi wówczas dębami i dwoma nieregularnymi stawami. Później park powiększono do 16 hektarów i pałac znalazł się w jego centrum. Główną bramę usytuowano na południowym skraju, a do pałacu wytyczono aleję wysadzaną kasztanami. Nowa część parku zyskała cechy stylu francuskiego, podczas gdy stara, nieregularna – reprezentuje styl angielski. Pałac miał trzy kondygnacje, mansardowy dach, symetryczną elewację z 137 oknami. Nad głównym wejściem z podjazdem, powyżej balkonu, umieszczono herb Ballestremów. Od północy powstał piękny taras z owalnymi schodami. Przy okazji rozbudowano folwark i postawiono okazałą gorzelnię. W czasie III powstania śląskiego w 1921 roku (Kochcice przyłączono do Polski w 1922 roku). Hrabia został porwany przez grupę uzbrojonych ludzi i poprowadzony do lasu. Z opresji uratował go dopiero brytyjski patrol sił rozjemczych stacjonujący w okolicy.

Valid XHTML 1.0 Transitional| FORUM | WIĘCEJ O NAS | DO GÓRY Copyright © 2011 --- GOŚCI NA
Serwis mapa-turystyczna.pl