PAPROCANY

      KWI 09 92 KM 5 KOLARZY 13,8 °C


Więcej atrakcji w Paprocanach

Dostawa i montaż 4 fontann pływających po Jeziorze Paprocany rozpocznie się już niebawem – wszystko ma być gotowe do końca czerwca. Każda z fontann będzie podświetlana ośmioma reflektorami, niezwykle efektownie będzie więc jezioro wyglądało zwłaszcza wieczorem i w nocy, ale tak naprawdę nie efekty wizualne są w tym projekcie najważniejsze. - Od lat borykamy się z problemem sinic w Jeziorze Paprocańskim, próbowaliśmy różnych rozwiązań, niestety problem niemal co roku powraca. Do jeziora nie wpływa żadna rzeka, czyli nie ma wymiany wody – to powoduje w niej ubytek tlenu, co sprzyja zakwitowi sinic. Fontanny – aeratory powinny w znacznym stopniu poprawić zawartość tlenu w wodzie. – Niedługo zostanie do jeziora doprowadzona także woda ze studni głębinowych. Połączenie tych dwóch elementów ma sprawić, że sinic w jeziorze będzie mniej, a być może znikną zupełnie – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Realizacja pierwszego etapu prac na JeziorzePaprocańskim, czyli montaż 4 fontann kosztuje ponad 276 tysięcy złotych. W drugim etapie na jeziorze pojawią się dwa gejzery i zostaną uruchomione dwie studnie głębinowe. Woda ze studni za pomocą specjalnych pomp zostanie doprowadzona do jeziora, to ma znacznie poprawić warunki wodne w jeziorze, zwłaszcza w okresie suchym, gdy wody w akwenie jest niewiele. Odwierty zostały już wykonane, obecnie trwają prace nad doprowadzeniem energii elektrycznej do zasilania pomp głębinowych w studniach. Wszystko ma być gotowe jeszcze w tym roku.Oprócz prac na jeziorze wiele dzieje się wokół niego. Do końca lipca ma być gotowa ścieżka wokół jeziora, a w tym tygodniu podpisano umowę na realizację zadania pod nazwą: ”Zagospodarowanie wschodnio – południowej części Jeziora Paprocany”. Projekt wykonała pracownia RS Robert Skitek.

Wszystko będzie kosztowało ponad 3 mln 650 tysięcy złotych. Nowe plenerowe siłownie pojawią się także w innych częściach miasta: w Parku Północnym, Parku Górniczym i przy ul. Gilów. Wszystkie mają być gotowe do końca czerwca.
Valid XHTML 1.0 Transitional| FORUM | WIĘCEJ O NAS | DO GÓRY Copyright © 2011 --- GOŚCI NA
Serwis mapa-turystyczna.pl