CZERNICA

       MAJ 12 111 KM 5 UCZESTNIKÓW 24 °C
       

CZERNICA

Najokazalszym obiektem dawnej architektury w Czernicy jest pałac – dwór, pochodzący prawdopodobnie z XIX wieku. Powstał on na miejscu istniejącego tu dworu drewnianego. Wcześniej dwór był kilkakrotnie przebudowywany i przerabiany przez dawnych właścicieli, a w 1937 roku zlikwidowano z ośmiobocznych wież hełmy... Dwór zwany potocznie „Zomkiem”, otoczony był parkiem z lipami, klonami i kasztanami. Park zajmował powierzchnię 2 ha. Do dworu przylegały dwa duże stawy i karczma dworska. Zabudowania obejmowały ponadto budynki dla zarządcy, pracowników dworskich (kazamat), stodoły, obory i duży spichlerz.

Po zakończeniu II wojny światowej dwór przestał pełnić swą dawną funkcję. Został przejęty przez państwo. Ziemię dworską rozparcelowano, a w pałacu utworzono Urząd Stanu Cywilnego. W latach 1948-49 w pałacu mieściła się Szkoła Rolnicza. Następnie pałac i zabudowania dworskie zaadaptowały zakłady Mięsne w Bytomiu. W 1993 roku zlikwidowano tuczarnie i zniszczony pałac przekazano radzie Sołeckiej.
TUNEL RYDUŁTOWY

Tunel długości 727m. wydrążono w latach 1853-58. Ociosy obudowane piaskowcem, sklepienie stropu z cegły.

W środkowej części tunel podczas II WŚ. został wysadzony na długości 130m. i dziś ten odcinek ma konstrukcję żelbetową.

Jest on najstarszym tunelem kolejowym w Polsce i najdłuższym w województwie Śląskim (tunel w Bielsku-Białej ma 268m.).Valid XHTML 1.0 Transitional| FORUM | WIĘCEJ O NAS | DO GÓRY Copyright © 2011 --- GOŚCI NA
Serwis mapa-turystyczna.pl