BARUT

       KWI 21 106 KM 5 KOLARZY 17 °C

Tegoroczny kwiecień owocuje zmienną pogodą, silny porywisty wiatr od północy nawiewa polarne powietrze. Poranki zimne , żeby nie powiedzieć mroźne, temperatura nie co tylko ponad zero stopni. Na szczęście popołudniowe słoneczko rozgrzewa atmosferę, a dopiero wjazd do lasu pozwala się cieszyć urokami wypadu , bo osłonięci jesteśmy od zimnych podmuchów. Skład się wykrystalizował, pięciu zawodników szlifuje formę po okolicznych pagórkach. Prowadzi Jerzyk, który ma mapę terenu w głowie. Dobrze że Rysiek zabiera aparat fotograficzny, jest więcej zdjęć z wycieczki.


KIELCZA


W maju 2010 r. Zawadzkie nawiedziła kolejna powódź. Zniszczyła ona jednak więcej. Zniszczeniom uległo osiedle Świerkle, Bogusławskiego, ulica Opolska, Stare Zawadzkie, ul. Dworcowa, basen leśny oraz miejscowość Kielcza i Żędowice.


 Stara chata w Kielczy Najprawdopodobniej liczy on sobie około 150-170 lat. Tę przypuszczalną datę potwierdzają m.in. usytuowanie kalenicowe, które typowe jest dla wiejskiego budownictwa z początku XIX w; usytuowanie budynku poza zwartą zabudową wiejską oraz posadowienie budynku na fundamencie. Przypuszczalnie znajdowała się w nim szkoła, albo plebania.
W 1777 roku a dokładnie 27-go lipca straszliwy orkan zrównał z ziemią obracając w gruzy okoliczne wsie od Kotulina przez Jaryszów, Nowogoszcze, Paczynę, Kielczę, Żędowice aż do Lublińca. Wieś Kielcza została wtedy formalnie zmieciona z ziemi, ocalała tylko folwarczna owczarnia.


WIEŚ BARUT


         Według ustaleń naukowców z Instytutu Pamięci Narodowej żołnierzy "Bartka" zamordowano w lasach w okolicach wsi Barut lub w Łambinowicach.
Oddział "Bartka" stoczył wiele walk z UB i Korpusem Bezpieczeństwa Wojskowego. Najgłośniejszą akcją NSZ było zajęcie 3 maja 1946 roku Wisły w Beskidach. Funkcjonariusze MO i UB byli tak zaskoczeni i przestraszeni, że zabarykadowali się na posterunkach. Oddział "Bartka" przeprowadził w centrum miasta dwugodzinną defiladę.
Na zdjęciu - Oficerowie z odziału "Bartka"

Valid XHTML 1.0 Transitional| FORUM | WIĘCEJ O NAS | DO GÓRY Copyright © 2011 --- GOŚCI NA
Serwis mapa-turystyczna.pl