BARBÓRKA 2015 HURAGANZABRZE I PRZYJACIELE

      GRU 04 45 KM 19 KOLARZY 11,1°CGŁÓWNY SPONSOR ZUS ZABRZE :)

BARBÓRKA  czyli DZIEŃ GÓRNIKA– tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy.

W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania. Z okazji tego dnia organizowane są również: koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze.


HURAGANZABRZE organizuje w tym dniu wyjazd rowerowy, ponieważ w ten sposób spędzamy większość  czasu w ciągu roku, po przejściu na emeryturę, czym łamiemy powszechne schematy  spędzania wolnego czasu przez byłych górników.


Janek zorganizował spora grupę sympatyków, liczebność przekroczyła wszelkie oczekiwania. Po zapaleniu zniczy przed tablica upamiętniającą ofiary pożaru w kopalni Makoszowy w 1958 roku, podążyliśmy  w kierunku zamku w Chudowie. 


Następnym celem była Rybaczówka,  smętną i opuszczona , gdzie zagościliśmy krótka. Potem lasami obraliśmy kierunek na Przystań, gdzie zrobiliśmy dłuższy odpoczynek. W drodze powrotnej odwiedziliśmy stare umocnienia wojenne i przez hałdy pomknęliśmy w kierunku Zabrza.  Pogoda dopisała, słonka nieśmiało nam przygrzewało, jak na grudzień to wymarzone warunki do jazdy na rowerze.
Valid XHTML 1.0 Transitional| FORUM | WIĘCEJ O NAS | DO GÓRY Copyright © 2011 --- GOŚCI NA
Serwis mapa-turystyczna.pl